Obvestila ob izbruhu koronavirusa

Navodila slovenskih škofov v času epidemije COVID-19
(navodila stopijo v veljavo v petek, 16. oktobra 2020)

Ob upoštevanju državnih predpisov in seznanitvi pristojnih državnih ustanov ter z namenom preprečitve širjenja epidemije COVID-19 in ohranitve zdravja vernikov slovenski škofje ordinariji sprejemamo naslednja navodila:

 

I. Navodila za župnije iz statističnih regij, ki so z vladnim odlokom glede zajezitve epidemije Covid-19 označene rdeče

 

1. Svete maše z ljudstvom so do nadaljnjega odpovedane. Dovoljene so zasebne maše duhovnika brez vernikov.

2. Dovoljena je individualna duhovna oskrba vernikov.

  • Zaradi izrednih razmer lahko verniki, ki se ne morejo udeležiti svete maše, prejmejo sveto obhajilo izven obreda svete maše (prim. rimski obrednik Sveto obhajilo in češčenje evharistične skrivnosti izven maše, Ljubljana 1975).
  • Duhovniki lahko določijo in pravočasno oznanijo posamezne ure (še posebej ob nedeljah), ko lahko vernikom (posameznikom in družinam) podelijo sveto obhajilo in blagoslov, verniki pa lahko darujejo za potrebe Cerkve in prejmejo oznanila.
  • Udeležba pri individualni duhovni oskrbi je dovoljena samo zdravim vernikom, ki nimajo simptomov okužbe dihal, ne kašljajo in nimajo povišane telesne temperature.
  • Vsak, ki vstopi v cerkev, je sam odgovoren za zaščito pred morebitno okužbo, tako kot to velja za vstopanje v druge javne prostore.
  • Ob vstopu v prostor si mora vsak razkužiti roke, nadeti zaščitno masko in ohranjati dva metra medosebne razdalje (to ne velja za družine in člane istega gospodinjstva).
  • Priporoča se, da imajo vsi duhovniki in verniki na telefonu nameščeno aplikacijo #Ostanizdrav.
  • Če je mogoče, naj verniki zapustijo cerkev pri drugem izhodu oz. vhodu.

 

3. Cerkve naj bodo odprte za osebno molitev vernikov. Naenkrat je lahko v cerkvi največ deset vernikov, ki upoštevajo določila za preprečevanje epidemije.

4. Spovedovanje v spovednicah je dovoljeno samo, če je nameščena ustrezna zaščita med spovedancem in spovednikom (npr. PVC-folija) in zagotovljena razdalja 1,5 metra ter se spovednico redno prezračuje in čisti.

5. Krsti, poroke, prva sveta obhajila, birme in druge župnijske slovesnosti so preloženi na čas, ko se bo epidemiološko stanje izboljšalo oz. ko bo preklican vladni odlok.

6. Cerkveni pogrebi so dovoljeni z upoštevanjem državnih navodil.

7. Kateheza (verouk) se za vse razrede do nadaljnjega izvaja na daljavo. Kateheti po navodilih Slovenskega katehetskega urada pripravijo snov za pouk osnovnošolske kateheze (verouka) po spletu. Župnik spremlja in tedensko preverja potek kateheze na daljavo.

8. Vsa župnijska srečanja (duhovne vaje, zakonske skupine idr.) se izvajajo na daljavo.

 

Rdeča regija

Kako lahko prejmem sveto obhajilo v razmerah, ko ni svetih maš?
V svoji župniji se pozanimajte, kdaj bo sveto obhajilo zunaj svete maše. Pred prejemom obhajila sami zmolite kesanje in Očenaš. Po obhajilu vas bo duhovnik blagoslovil.

Kako se lahko izvede sveto obhajilo zunaj svete maše?
Obhajilo izven svete maše je možno prejeti v dveh oblikah: 

  • Prva možnost: osebno posameznemu verniku ob vnaprej določenemu času.
  • Druga možnost: ob uri, ko je običajno sveta maša, verniki prihajajo v vrsti z upoštevanjem razdalje dveh metrov doprezbiterija, kjer duhovnik podeli sveto obhajilo, blagoslovi (posameznika ali celo družino), vernik lahko daruje za cerkev in prejme obhajilo ter vzame oznanila. Vernik sam zmoli kesanje in Očenaš pred prejemom obhajila.

Kdo se lahko udeleži obhajila izven svete maše, spovedi in podelitve blagoslova? 
Sveto obhajilo izven svete maše v cerkvi ali kapeli lahko prejmejo samo tisti, ki nimajo simptomov okužbe dihal, ne kašljajo in nimajo povišane telesne temperature.

Katere ukrepe je dolžan upoštevati posameznik, ki se udeleži obhajila zunaj svete maše?
Ob vstopu v prostor si mora vsak razkužiti roke, nadeti zaščitno masko in ohranjati dva metra medosebne razdalje (to ne velja za družine in člane istega gospodinjstva). Priporoča se, da imajo vsi duhovniki in verniki na telefonu nameščeno aplikacijo #Ostanizdrav. Ob vstopu v cerkev, je vsak sam odgovoren za zaščito pred morebitno okužbo, tako kot to velja za vstopanje v druge javne prostore.

Pod kakšnimi pogoji je lahko individualni vernik pri osebni molitvi v cerkvi? 
Upoštevati je potrebno vsa določila za preprečevanje epidemije. Naenkrat je lahko v cerkvi največ deset vernikov, ki upoštevajo določila za preprečevanje epidemije.

Kako je s prejemom zakramenta sv. spovedi?
Spovedovanje v spovednicah je dovoljeno ob naslednjih pogojih: da je nameščena ustrezna zaščita med spovedancem in spovednikom (npr. PVC folija), zagotovljena razdalja 1,5 metra ter da se spovednico redno prezračuje.

Kakšna so določila glede prvih obhajil, birm, porok?
Prva obhajila, birme in poroke so preloženi na čas, ko se bo epidemiološko stanje izboljšalo oz. ko bo preklican vladni odlok.

So cerkveni pogrebi dovoljeni?
Cerkveni pogrebi so dovoljeni ob upoštevanju državnih navodil.

Kaj je treba upoštevati pri izvajanju verouka (kateheza)?
Kateheza (verouk) se v rdečih statističnih regijah za vse razrede do nadaljnjega izvaja na daljavo. Kateheti po navodilih Slovenskega katehetskega urada pripravijo snov za pouk osnovnošolske kateheze (verouka) po spletu. Župnik nadzoruje in tedensko preverja potek kateheze na daljavo.

Kako je z drugimi župnijskimi dejavnostmi (duhovne vaje, zakonske skupine ipd..)? 
Vsa župnijska srečanja (duhovne vaje, zakonske skupine idr.) se izvajajo samo na daljavo.

 


___________________________________________

Obvestilo o župljane

 

Zaradi corona virusa, jutri to je v nedeljo 15. marca 2020 ne bo svetih maš. Prav tako ne bo sv. maš ob delavnikih do preklica. Sam mašujem zasebno po svojih namenih. Vabim vas, da tudi vi v tem času več molite. Časi so težki in skupaj  prosimo Boga, da ne bi doživeli še hujših preizkušenj. Ostanimo povezani v molitvi.

Lepo vas pozdravlja, vaš župnik Jože Pacek

 

Ob izbruhu koronavirusa

 

Vsi nismo zdravniki, zato ne moremo pomagati v bolnišnicah. Vsi nismo bolničarji, zato ne moremo med bolniške postelje. Vsi pa smo ljudje in lahko skrbimo drug za drugega na drugačne načine.

Vaši duhovniki vabimo vse verne, da se povežemo v molitvi.

 

Zato sporočamo:

  1. v naših cerkvah bodo vsak večer ob 21.uri pozvonili cerkveni zvonovi;
  2. ob isti uri se doma ustavimo, ugasnemo televizijo in radio ter zmolimo Oče naš, Zdrava Marija, Slava Očetu in dodamo: Božja Mati Marija, prosi za nas, sv. Rok, prosi za nas;
  3. duhovniki mašujemo vsak zase, a vedno po vaših namenih. Položite v duhu svojo prošnjo na daritveni oltar;
  4. do sobote bomo pripravili in ponudili še nekaj pripomočkov za nedeljsko molitev v domači družini.

Drage, dragi!

Spremljajo naj vas mir, Božji blagoslov, Marijina priprošnja in naše voščilo.

 

----------------------------------------------------------------------

 

Povzetek ukrepov

Škofje so določili, da so do nadaljnjega odpovedane vse maše z udeležbo vernikov. Do preklica je odpovedan tudi ves verouk. Na kasnejši datum so preloženi vsi ostali zakramenti (poroke, krsti, birme, spovedovanje), vse javne pobožnosti in slovesnosti. Pogrebi se obhajajo brez maše v ožjem krogu svojcev.

Duhovniki boste v tem času maševali zasebno po že sprejetih namenih. Somaševanja ni. Obiski duhovnikov po domovih so omejeni na najnujnejše primere in ob primerni zaščiti bolnika in duhovnika (razkuževanje, morda maska).

Kjer imate možnost poskrbeti za primerno razkuževanje in prezračevanje, naj bodo cerkve v tem času odprte za osebno molitev posameznikov (največ 10 vernikov hkrati). V cerkvi mora biti na volj razkužilo za roke.

Spodbude v času epidemije

Vernike povabite, da se zadržujejo doma, se ravnajo po navodilih pristojnih ustanov in skrbijo za svoje zdravje. Sveto mašo naj do nadaljnjega spremljajo preko sredstev družbenega obveščanja, radia (Radio Ognjišče), televizije (TV Exodus) in interneta (portal Pridi in poglej). Prav tako jih vabimo k osebni molitvi v času te preizkušnje.

Prav tako vas prosimo, da v okviru danih možnosti še naprej duhovno skrbite za vaše vernike. Bodite z njimi v stiku preko sodobnih sredstev obveščanja (internet, el. pošta, telefon). Pripravite jim gradiva za osebno molitev in premišljevanje (pridiga v pisni obliki, župnijska oznanila, molitveni obrazci), ki jih lahko posredujete po elektronskih medijih ali jih pustite na vidnem mestu v cerkvi. Molitvene obrazce nam lahko posredujete tudi za objavo na škofijski spletni strani.

Odpovedi škofijskih dogodkov in slovesnosti

Do velike noči so odpovedani vsi dogodki, med drugim tudi praznovanje svetega Jožefa, volitve ŽPS in birme po župnijah. Za praznovanje velike noči in dogodke po veliki noči vas bomo obvestili naknadno. Za nove datume birm se bomo dogovorili, ko se bo situacija stabilizirala.

Prosimo vas za razumevanje in potrpežljivost v tem izrednem stanju skupnostnega življenja. Ukrepi so namenjeni zaščiti vernikov in duhovnikov, ki pogosto spadajo v rizično skupino starejših oseb za obolenje. Če bo taka situacija trajala dlje časa, se bodo seveda pojavljala še nova vprašanja, s katerimi se ob primernem času obrnite na odgovorne osebe (škof, generalni vikar, SŠK).

Lepo vas pozdravljamo, želimo duhovne povezanosti in zdravja!

Janko Pirc

škofijski tajnik

 

----------------------------------------------------------------------

 

Škofje določajo izredne ukrepe

 

Slovenski škofje spremljajo ukrepe države na področju preprečevanja virusnih okužb in širjenja koronavirusa COVID-19. Glede na zaostrene razmere, po posvetu s strokovnjaki in z željo, da se zaščiti zdravje in življenja vernikov, škofje določajo izredne ukrepe, ki stopijo v veljavo v petek, 13. marca 2020, ob 00.00 in trajajo do preklica.

 

1. V izogib širjenju koronavirusa COVID-19 in za ohranjanje zdravja prebivalstva, so do nadaljnjega odpovedane vse svete maše, podeljevanje zakramentov, zakramentalov, ljudske pobožnosti, župnijska praznovanja in drugi dogodki ter vsa srečanja. 

2. Duhovniki darujejo svete maše po sprejetih namenih izključno zasebno, brez prisotnosti vernikov. Somaševanje duhovnikov in skupno obhajanje ni dovoljeno.

3. Svete maše in križevi poti ter druge oblike pobožnosti na prostem niso dovoljeni.

4. Škofje ordinariji do preklica podeljujejo slovenskim katoličanom spregled od dolžnosti udeležbe pri nedeljski sveti maši. Verniki naj nadomestijo odsotnost od svetega bogoslužja z molitvijo, postom, dobrimi deli, prebiranjem Božje besede, spremljanjem svete maše po radiu, TV oziroma spletu ter s prejemom duhovnega obhajila. (priloga št. 1).

5. Župniki na vrata cerkva pritrdijo obvestilo, na katerem naj bo napisano: »Svete maše so do nadaljnjega odpovedane. Možna je osebna molitev zdravih vernikov pod pogojem, da v cerkvi/kapeli ni več kot 10 oseb in so med seboj oddaljene vsaj 1,5 metra.«

6. Kjer je to mogoče, so lahko cerkve v času epidemije odprte izključno pod naslednjimi pogoji:

a) Cerkve so odprte samo za osebno molitev zdravih vernikov brez simptomov akutne pljučne bolezni.

b) Istočasno je lahko v cerkvi največ 10 oseb, med katerimi mora biti vsaj 1,5 metra razdalje.

c) Cerkev, ki je odprta za vernike, je treba vsaj dvakrat na dan očistiti z razkužilnimi sredstvi (kljuke vrat, klopi itd.).

          č) Vernikom mora biti v cerkvi na voljo razkužilno sredstvo za roke.

7. Spovedovanje je odloženo za nedoločen čas. 

8. Dovoljeni so cerkveni pogrebi ob strogem upoštevanju navodil državnih ustanov. Pogreb se opravi brez pogrebne svete maše in samo z najožjimi sorodniki. Pogrebna sveta maša bo lahko darovana po preklicu tega navodila.

9. V smrtni nevarnosti je dovoljeno podeljevanje bolniškega maziljenja ob upoštevanju, da sta duhovnik in bolnik ustrezno zaščitena.

10. Podeljevanje zakramenta svetega krsta in poroke se preloži. 

11. Bolniški duhovniki in duhovniki, ki oskrbujejo domove za ostarele in druge podobne ustanove, morajo upoštevati navodila omenjenih ustanov za preprečevanje okužb.

12. Do preklica po župnijah ni verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj. Kateheti naj starše prosijo, da manjkajočo snov predelajo skupaj s svojimi otroki.

13. Škofijske in župnijske pisarne, cerkveni arhivi ter drugi cerkveni uradi ostanejo do nadaljnjega zaprti. Verniki se lahko na župnijske urade obrnejo samo po telefonu oziroma e-pošti. 

14. Katoliški vrtci, šole in druge izobraževalne ter karitativne ustanove morajo slediti navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Ministrstva za zdravje RS.

15. V samostanih naj redovnice in redovniki omejijo izhode ter stike z zunanjimi obiskovalci. V samostanskih kapelah naj izpraznijo kropilnike z blagoslovljeno vodo.

16. Vsi verniki (še zlasti starejši) naj se preventivno samoizolirajo ter posvetijo čas molitvi za zdravje bolnikov, zdravstvenega osebja in čim prejšnji konec epidemije.

17. Škofje vabimo vse vernike, duhovnike, redovnice, redovnike ter katoliška laiška gibanja, da v zahtevnem času epidemije okrepijo molitev za zdravje in blagoslov našega naroda. 

Duhovnike in druge pastoralne delavce lepo prosimo, da navodila natisnejo in objavijo v župnijskih listih, na oglasnih deskah oziroma na spletnih straneh ter z upoštevanjem naštetih ukrepov pomagajo pri preprečevanju širjenja virusnih okužb. 

 

Navodilo so sprejeli škofje na dopisni seji Slovenske škofovske konference, ki je potekala 12. marca 2020.

 

Msgr. Stanislav Zore, ljubljanski nadškof metropolit in predsednik SŠK

Msgr. Alojzij Cvikl, mariborski nadškof metropolit in podpredsednik SŠK

Msgr. dr. Jurij Bizjak, koprski škof

Msgr. dr. Peter Štumpf, murskosoboški škof

Msgr. Andrej Glavan, novomeški škof

Gospod Rok Metličar, škofijski upravitelj Škofije Celje

____________________________________________

Dodatek št. 1:  Kako prejemamo duhovno obhajilo?

Dodatek št. 2:  Vabilo k molitvi v času epidemije koronavirusa COVID-19