Kapele v naši župniji

Po slovenski deželi je veliko božjih znamenj; to so križi in kapele. Tudi v naši župniji jih je nekaj. Najstarejša kapela je Lajgerska v Cerini. Po vsej verjetnosti so postavili cistercijanski menihi, ko so še bivali v cerinskem samostanu. Zidana je v dokaj preprostem slogu. V njej je kip Srca Jezusovega in dva baročna angela, ki sta bila nekaj časa v cerinski cerkvi. Kapelica je lepo obnovljena in potnike, ki gredo mimo spominja na božje resničnosti.

Druga najstarejša kapelica je v čateški župniji pri nekdanjem mlinu v Globočicah. Po domače se reče Pri Piklovih ali Pavlovih. Leta 1891 jo je sezidal  Johan Druškovič po naročilu pokojnega gospodarja Janeza Tomšeta, ki je prišel iz Dvorc. V kapeli je bil kip Marije Pomagaj z Jezusom, delo ljudskega rezbarja. V povojnem času je bila kapelica  dokaj zanemarjena in začela se je podirati. Na željo gospodarja, Franca Tomšeta, se je na istem mestu postavila nova, zelo lepa cerkvica z malim zvonikom. Napravil jo je Miha Tomše, zidarski podjetnik s pomočjo mnogih dobrotnikov. Freske je naredil Rajko Baškovč iz Žejnega. Ob kapeli je sedaj vsakoletni velikonočni blagoslov jedil, na praznik Marijinega vnebovzetja pa je v njej tudi sv. maša.

V Sobenji vasi, na kraju, ki se imenuje Draga, stoji večja kapela na posestvu Dragarskih. Pred prvo svetovno vojno jo je dal leta 1912 zgraditi Miha Komočar. Kapela je posvečena Žalostni Materi Božji, v njej je tudi kip s to podobo. Narejen je bil v Št. Rupertu. Samo cerkev je dal temeljito prenoviti tedanji gospodar Franc Komočar.  Kapelo je obnovil Franc Oštrbenk iz Žejnega. Pred leti je sedanji gospodar na domačiji Dragarskih, Jože Komučar, nabavil bronasti zvon, ki se vsak dan oglaša in ljudi povabi k molitvi. Ob kapeli je vsakoletni velikonočni blagoslov jedil. Vsako leto pa je v kapeli, na praznik Žalostne Matere božje, 15. septembra, sv. maša.

Sredi Žejnega, stoji ob cesti, pri domačiji Andraševih kapela, ki sta jo dala zgraditi Janez in Matevž Baškovč iz Amerike s pomočjo sosedov  leta 1912. Leseni kip Marije Pomočnice, ki je v kapeli, je bil izdelan v Šentjerneju. V podstrešje kapele, je pred izgnanstvom v Nemčijo,  skril svoje fotografije Slavko Baškovč, fotograf in jih ob vrnitvi našel nepoškodovane. Kapelica je bila temeljito obnovljena. Ob njej je vsakoletni velikonočni blagoslov jedil, v mesecu maju pa je v bližini praznika Marije Pomočnice tudi sv. maša in je povezana z vaškim praznikom.

Vas Podgračeno, na vzhodu naše župnije  dolgo časa ni imela nobenega verskega znamenja. Potem pa so vaščani sami dali pobudo, da postavijo kapelo. Naredili so jo na vzpetini ob cesti in jo posvetili sv. Mihaelu nadangelu. Lepo kapelo s zvonikom, je blagoslovil upokojeni beograjski škof, dr. France Perko. K sami kapeli vodijo stopnice in značilnost te kapele je, da je vsako leto obdana z lepim cvetjem. Vsako leto je pri njej blagoslov velikonočnih jedil, na praznik Marijinega rojstva, 8. septembra, pa je pri njej sv. maša, ki jo vaščani namenijo svojim pokojnim