Podružna cerkev sv. Petra na Stankovem

Nad vasico Stankovo, ki ima le šest hišnih številk, se dviga in podaljšuje proti Kraški vasi nizek hrbet imenovan Stankovo. Danes je na tem hribčku vsi polno vinogradov, zidanic in še nekaj starih lesenih hramov. Sredi teh  zidanic stoji podružna cerkev dv. Petra apostola. Kdo in kdaj je bila sezidana, ne ve nihče povedati. Izročilo pravi, da jo je verjetno dal sezidati neki mokriški grof Stanko. Gotovo pa je, da je cerkev stala že v času Valvazorja in jo v svoji knjigi iz leta 1689 omenja v svoji knjigi. Značilno zanj je, kako je napisal ime, namreč skupaj: »Nastankovem«. Pa tudi v cerkvi sami je še letnica 1630 in sicer na stranskem oltarju sv. Matije. Zvonik je bil dozidan l. 1865 in je bil pokrit z lesom. Cerkev je bila v zelo slabem stanju zaradi  tektonskih premikov zato je bila potrebna temeljite prenove. Utrjeni so bili temelji, v zidove se je injektirala posebna masa, narejen je bil nov bakreni zvonik in strop. Cerkev se ponaša z lepim  baročnim zlatim oltarjem. Kdaj in kdo je oltar naredil ni znano Poleg glavnega oltarja sta še dva stranska, ki sta že na prvi pogled starejša. Na desni strani je oltar sv. Matije, ki ima tudi napis: »Narjen v Lejtu 1639. Popraulen inu sfarban 1849.« Na leni strani je oltar sv. Jožefa, s kipom sv. Barbare in sv. Katarine. Cerkev je imela pred 1. svetovno vojno tri zvonove, katere je prva svetovna vojna pobrala. V cerkvi sv. Petra je sv. maša na petrovsko nedeljo, ob prazniku apostolov sv. Petra in Pavla, ki godujeta 29. junija in na zahvalno nedeljo, na prvo nedeljo v novembru.