Podružna cerkev Sv. Duha v Mrzlavi vasi

Podružna cerkev Sv. Duha v Mrzlavi vasiNa ravnici izven Mrzlave vasi, v smeri proti Sobenji vasi, stoji popolnoma na samem podružna cerkev Sv. Duha. Kdaj je bila zidana ni znano. Zanimivo je, da jo Valvazor ne omenja in zato je bilo za sklepati, da je bila zgrajena po letu 1700. To pa več ne drži. Pri temeljit prenovi cerkve, sta bila na južni strani odkrita dva romanska okna. To pa potrjuje, da je cerkev zelo stara in bila sezidana pred letom 1400. Med ljudmi kroži izročilo, da so jo na tem mestu sezidali zato, ker je pastir na tem kraju našel belega golobčka, pred katerim je na prvi dve nogi pokleknil vol, ki ga je pastir na tistem kraju pasel. Golob je namreč podoba Sv. Duha. Morda je to izročilo bila povod, da so cerkev posvetili Sv. Duhu. Prejšnji  krilni oltar se sedaj nahaja  kot stalni eksponat v Narodni galeriji v Ljubljani. Ta oltar, ki je zelo dragocen, ima na štirih pozlačenih poljih štiri svetnike, med njimi tudi Janeza Krstnika. Nekateri domnevajo, da je bil ta oltar prinesen iz nekdanje porušene cerkve sv. Janeza, ki je stala v bližini cerkve sv. Vida. Cerkev nima izrazitega sloga. Skoraj kvadratna ladja ima še raven leseni strop, prezbiterij pa je že baročen. V cerkvi je bil postavljen oltar leta 1897 z Marijo in apostoli. Žal pa so kipi in sam oltar, zaradi zelo vlažne cerkve, začeli propadati. Ob prenovi cerkve, leta 1977 je bil prvotni oltar odstranjen, kipi svetnikov so bili obnovljeni in postavljeni na nov oltar. Tudi ta cerkev je bila popolnoma obnovljena, dobila je nove klopi, nov zvonik in tudi zvonove. Skoraj 50 let  je bil v cerkvi tudi verouk in skoraj 40 let sv. maša ob nedeljah in praznikih. Ker je bilo obiskovalcev vedno manj je bila maša ukinjena in zaradi pomanjkanja otrok tudi verouka ni več v tej lepi, idilični cerkvi sredi travnikov in njiv. Glavni praznik obhaja cerkev na  binkoštni praznik, sv. maša pa je tudi na sveti božični večer.