Podružna cerkev sv. Vida

Nedaleč stran, južno od župnijske cerkve, stoji nad strmo odsekanem hribu, ki je visok 384 metrov, podružnica sv. Vida. Odsekan hrib vzbuja veliko domišljije. Nekateri pravijo, da je bil to rimski kamnolom. To skoraj ni verjetno. Strmo odsekan hrib bolj govori o tem, da se je tukaj zgodil ogromni zemeljski plaz, ki je prepolovil goro. Plaz  je zaradi potresa zgrmel proti reki Krki in kar nekaj stvari je, ki govori za to domeno. Verjetno bodo o tem rekli kakšno besedo tudi geologi. Vsekakor je danes južna stran hriba zasajena z vinsko trto in ima kot gorca ime Straža. Cerkev omenja že tudi Valvazor in je včasih veljala za božjepotno cerkev. K njej so radi prihajali Vlahi in so sv. Vida prosili za zdravje oči. Streljaj daleč proti vzhodu, je nekoč stala še ena cerkvica, ki je bila posvečena sv. Janezu Krstniku in je še zarisana na zemljevidu iz leta 1787. Cerkev sv. Vida omenja v svoji knjigi ,Romanska arhitektura na Slovenskem, dr. Marijan Zadnikar, kot eno sedmih primerov zelo starih cerkvenih stavb v Sloveniji. Cerkev je prvotno imela tri oltarje. Glavni oltar sv. Vida je bil prvotno lesen, kip sv. Vida pa je star vsaj 400 let. V cerkvi sta bila še dva oltarja. Na desni strani je bil oltar posvečen sv.  Nikolaju, na levi pa sv. Fabijan in Sebastijan. Letnice imajo; sv. Vid 1666, sv. Nikolaj 1676 in sv. Fabijan in Sebastijan 1624. Med vojno in  po drugi svetovni vojni je bila cerkev na pol porušena, brez strehe in izropana. Po vojni jo je hotela takratna oblast porušiti in na njenem mestu napraviti razgledni stolp. S prenovo cerkve je začel župnik Ladislav Tomazin, nadaljeval župnik France Dular. Temeljito je bila prenovljena v času župnikovanja Jožeta Packa. Prenovljena je bila od zunaj in znotraj in postavljen nov bakreni zvonik. Cerkev sv. Vida je še danes zelo priljubljena, vsak dan jo obišče veliko ljudi. Iz svojega dvignjenega mesta gleda na celotno čateško župnijo in varuje že stoletja naše rodove. V zvonik je bil postavljen zvon, ki ga je podarila župnija Podlipa in trikrat na dan vabi ljudi k molitvi. V zvoniku je pa tudi mali bakreni zvon želja, namenjen  lepim željam in mislim. V tej cerkvi je sv. maša na vidovo nedeljo, 15. junija, v mesecu maju vsako nedeljo ob 16,00, na predvečer praznika  dneva državnosti ob 20,00 uri in na silvestrovo ob 23.uri zvečer.